ארבעת המינים (של הג'ירף)


מחקר גנטי חדש מציע – ישנם ארבעה מינים של הג'ירף ולא אחד כפי שסברו עד כה. ממצאים אלו עשויים לשנות את המיקוד של מאמצי השימור של מיני הג'ירף השונים.

giraffe-tongue-11283424620vtdm
Photo: Petr Kratochvil

קצת קשה להאמין אך למרבה הצער, הג'ירף, בעל החיים הגבוה והאצילי כל כך, מצוי בסכנת הכחדה ממשית ואם לא ינקטו צעדים לשימורו הרי שעתידו בטבע לוטה בערפל. על פי ההערכות, נותרו כיום בסך הכל בין 80,000 ל- 90,000 ג'ירפות בטבע וזאת לאחר ירידה דרסטית (מעל 40%!) במספרן במרוצת 20 השנה האחרונות. ירידה זו נובעת בראש ובראשונה מפעילות האדם וכוללת בעיקר צייד וצמצום של שטחיי המחייה של ארוכות הצוואר. במסגרת מאמצי השימור של בעל החיים הגבוה בעולם נערך מחקר גנטי שמטרתו הייתה ללמוד לעומק את הגנטיקה של האוכלוסיות השונות.

במאמר שהופיע השבוע בעיתון  Current Biology מסוכמת עבודתה של קבוצת מחקר גרמנית-אמריקאית בראשותו של Axel Janke ממכון Senckenberg לחקר המגוון הביולוגי והאקלים בפרנקפורט. בעבודה זו, שהנה המחקר הגנטי המקיף ביותר מסוגו שנערך עד כה על הג'ירף, נערכה לראשונה גם בדיקה גנטית של הג'ירף הנובי הנדיר, תת מין שחי בצפון-מזרח אפריקה ומצוי בסכנת הכחדה חמורה. במהלך המחקר בוצעו בדיקות גנטיות של דנ"א גנומי שהופק מביופסיות עור של 190 פרטים שונים של ג'ירפות מכל רחבי יבשת אפריקה. במקביל, החוקרים בחנו והשוו בין הפרטים הנ"ל גם באמצעות דגימות מהגנום המיטוכונדריאלי, המורש מהאם בלבד.

במחקר התברר שתשעת תתי המין המוכרים כיום והשייכים לכאורה למין אחד (Giraffa camelopardalis) משתייכים למעשה לארבעה מינים שונים שהתפצלו כבר לפני כ- 1-2 מליון שנה ולא נמצאו ממצאים גנטיים המעידים על הכלאות בינהם.

החוקרים מציעים שמות מדעיים חדשים לארבעת המינים:

  1. ג'ירף דרומי (Giraffa giraffa)  – מין שנפוץ בדרום אפריקה, נמיביה ובוטסואנה.
  2. ג'ירף מסאי (Giraffa tippelskirchi)  – המין הגדול ביותר. נפוץ בקניה, טנזניה וזמביה.
  3. ג'ירף מרושת ( Giraffa reticulata) – מין שניתן למצואו בצפון קניה, סומליה ודרום אתיופיה.
  4. ג'ירף צפוני ( Giraffa camelopardalis) –  מין שאוכלוסיותיו השונות פזורות במערב אפריקה, צפון אפריקה ומרכזה. אוכלוסיות כוללות את תתי המין לשעבר של הג'ירף הנובי וג'ירף רוטשילד.

מבין המינים החדשים מצבם של מיני הגירף המרושת והג'ירף הצפוני הוא הקשה ביותר מכיוון שכל אחת מאוכלוסות אלו מונה פחות מ- 10,000 פרטים. צריך לקוות שהסיווג המדעי החדש של הג'ירף ייתן תנופה למאמצי השימור של החיה המרשימה הזו ושנמשיך לראותה פוסעת בגאון במרחבי הסוואנות ומלחכת את צמרות העצים.

 

800px-two_giraffes
Photo: Relative of Brandt Luke Zorn

מקור:

Fennessy et al., Multi-locus Analyses Reveal Four Giraffe Species Instead of One, Current Biology (2016), http:// dx.doi.org/10.1016/j.cub.2016.07.036

תגובה אחת בנושא “ארבעת המינים (של הג'ירף)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s