בעלי חיים וצמחים נכחדים בקצב מדאיג אבל יש משהו שאתם יכולים לעשות


זאב טסמני
הזאב הטסמני האחרון (1933)

השורה התחתונה: במחיר של פחות מכוס קפה אתם יכולים לשנות את העתיד העגום והמדאיג של מגוון המינים

לעיתים קרובות מידי מתפרסמות ידיעות בתקשורת ובכללן בבלוג זה על בעל חיים כזה או אחר שנכחד או מצוי בסכנת הכחדה חמורה ומיידית. רק לפני שבועיים התפרסם מאמר המדבר על הכחדת המינים השישית (ראו כתבה) שהאשם העיקרי בהתרחשותה הוא כמובן האדם. על פי הערכות המאמר קצב ההכחדה של מיני חולייתנים במאות השנים האחרונות גבוה פי 114 מאשר קצב הכחדת הרקע. על אף העובדה שישנם אלפי ארגונים וגופים ממשלתיים העוסקים בשמירת טבע בעלי חיים ממשיכים להעלם כאשר הסיבה העיקרית היא העלמותם של בתי הגידול הטבעיים שלהם. בקצב הנוכחי, אם הוא חלילה ימשך, הדורות הבאים לא יזכו לפגוש הרבה מאד מינים של בעלי חיים וצמחים. יש לכך השלכות אקולוגיות וכלכליות שמעמידות גם את האדם בסכנה אמיתית. רק דוגמא אחת- קחו את הירידה המדאיגה באוכלוסיות של מין אחד, דבורת הדבש, ירידה שמאיימת על קיומם של גידולים חקלאיים חיוניים רבים.

יוזמה חדשה, מבורכת ומעניינת מובלת על ידי פרופסור אורי שיינס, מרצה וחוקר בחוג לביולוגיה וסביבה של אוניברסיטת חיפה – אורנים. פרופסור שיינס ביחד עם אנשי אקדמיה מומחים נוספים מהארץ והעולם הקימו ארגון חדש שנקרא TIME ) This is my earth ) שמטרתו לנסות ולגייס את ההמונים לצורך שמירת הטבע והפחתת קצב ההכחדה של מגוון מינים. הרעיון העיקרי הוא לרכוש קרקעות פרטיות שמהוות מה שנקרא בשפת האקולוגים "אזורים חמים" (Hot spots), אזורים שבהם יש מגוון גדול של בעלי חיים (35% מכלל המינים) וצמחים (44% מכלל המינים). אזורים אלו מהווים רק 1.4% משטח האדמה העולמי.

הארגון החדש שונה מאחרים במספר היבטים:

א. ארגון דמוקרטי – כל חבר בארגון יוכל להצביע מדי שנה היכן יושקעו כספי הארגון.
ב. שווה לכל נפש – דמי חברות יהיו יורו אחד בלבד בכל שנה – (כמובן שיתקבלו גם תרומות מעבר לכך).
ג. 100% מהכספים יושקעו ברכישת שטחים באזורים חמים – לא תהיה אדמינסטרציה, והכל ינוהל על ידי מתנדבים. (מלבד מנהל אתר שעבור משכורתו לשנה הראשונה של ההקמה ועבור בניית האתר, פיתוחו ושיווקו ברחבי העולם נעשה הגיוס הנוכחי של הכסף).
ד. מקצועי – ועדה מקצועית של מדענים מכל העולם שתחליט כל שנה באיזה מקומות ראוי להשקיע ותעמיד לקהל החברים אופציות לבחירתם.
ה. הארגון מתכנן, בעזרת תרומות נוספות יעודיות, להזמין אזרחים ממדינות עולם שלישי להיות חברים בארגון ולספק אמצעים טכנולוגים לקהילות מרוחקות על מנת שיוכלו להיות מחוברים לארגון.
ו. כל השטחים יהיו שייכים למקומיים. העבודה תהיה רק עם קבוצות מקומיות (״no “green colonialism).

חשוב לציין – הארגון מתחייב שבמידה ולא יושג המינימום הנדרש הכסף יוחזר לתורמים כך שאין פה סיכון כספי. כל תורם הופך אוטומטית להיות מייסד וחבר בארגון בינלאומי לשמירת טבע.

Time

אוהבים טבע? מודאגים לגבי עתידו – אתם יכולים לעשות:
ראשית, להצטרף לארגון (בסך הכל יורו אחד) ובהמשך להפיץ את היוזמה הזו בכל דרך אפשרית. הפיצו הלאה דרך הפייסבוק, המייל, הווצאפ ושאר דרכי התקשורת לכל חבריכם ומשפחותיכם. ההצלחה של היוזמה תלויה בהגעתה לידיעתו של כלל הציבור העולמי. אם בארגון הזה יהיו חברים מיליוני אנשים (בעידן הרשתות החברתיות זה בהחלט אפשרי!) הרי שניתן יהיה לגייס סכומים משמעותיים ולהתחיל לעשות שינוי למען הדורות הבאים. מגיע להם!

מידע נוסף: https://www.indiegogo.com/projects/this-is-my-earth#/story
כתבה של פרופסור אלון טל מאוניברסיטת בן גוריון: http://mahb.stanford.edu/blog/this-is-my-earth/

שלכם,

ד"ר אורי פלביץ'
המחלקה למדעי הטבע והחיים ע"ש אבינעם אדם, האוניברסיטה הפתוחה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s