ההכחדה ההמונית השישית כבר כאן


עצוב, אם כי לא ממש מפתיע, מדענים מזהירים שקצב ההכחדה הנוכחי של חולייתנים (דגים, דו-חיים, זוחלים, עופות ויונקים) הוא המהיר ביותר שנרשם מאז ההכחדה ההמונית האחרונה שבה נכחדו הדינוזאורים הלא מעופפים לפני כ 66 מיליון שנה. בהיסטוריה ידועות עד כה חמש הכחדות ענק שהן אובדן בפרק זמן קצר של מגוון גדול של בעלי חיים וצמחים החיים על פני כדור הארץ. ומי האחראי להכחדת הענק הנוכחית? ניחשתם נכון – האדם.

we_are_in_the_midst_of_a_sixth_mass_extinction_by_armonah-d5fc0pt

איור: Armonah

במאמר חדש שהתפרסם אתמול חוזים החוקרים שאם קצב ההכחדה הנוכחי (ראו איור למטה) ימשיך אנחנו הולכים לאבד בתוך פרק זמן קצר (פחות משלושה דורות של אדם) מגוון עצום של מינים ושינוי לתמיד של מערכות אקולוגיות הנחוצות לקיומנו. על פי ההערכה השמרנית של המדענים קצב הכחדת הרקע הטבעית צפוי להיות כשני מיני יונקים ל 10,000 מינים במאה שנה. בפועל, על פי חישובי המחקר, קצב ההכחדה של מיני חולייתנים במאות השנים האחרונות גבוה פי 114 מאשר קצב הכחדת הרקע. הנתונים מתבססים על הכחדת המינים כפי שתועדה על ידי ה- IUCN, האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע. ההתאוששות של מגוון המינים, אם כלל תתרחש, עשויה לקחת מאות ואלי אף אלפי מליוני שנה. חשוב לציין, המחקר דנן מתמקד בהכחדת מינים אך אינו יכול להעריך את הירידה הצפויה בגודלן של אוכלוסיות וחברות צומח ובעלי חיים, ירידה בעלת משמעות אקולוגית דרמטית. כך למשל, יכולים מינים מסוימים לשרוד בשמורות טבע קטנות אך להעלם מהטבע במקומות רבים אחרים.

cumulative vertebrate species

מעבר לאובדן המעציב של מיני בעלי חיים וצמחים, ההכחדה ההמונית מאיימת גם על האדם שקיומו מתבסס על מקורות ופעילויות טבעיות למזון, האבקת גידולים חקלאיים ויציבות הסביבה והאקלים. נראה שחלון ההזדמנויות לשינוי המגמה של הכחדת הענק הולך ומצטמצם בעטיין של פעילויות האדם ותוצאותיה כגון צייד, שינויי אקלים, אובדן בתי גידול וניצול יתר של משאבי הסביבה. כל זה כמובן קשור לגדילה הדרמטית באוכלוסיות האדם והגידול העצום בצריכה לנפש.

White_dodo
הדודו האפור (Raphus cucullatus) המפורסם- מין של עוף חסר יכולת תעופה שנכחד במאה ה- 17 באי מאוריציוס.

ראיון עם פרופסור Paul Ehrlich, אחד מהמדענים שביצעו את המחקר: https://youtu.be/cmb5hn2X2ok

תגובה אחת בנושא “ההכחדה ההמונית השישית כבר כאן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s